Dojo

ODTÜ Karate-Do Dojosu olarak amacımız Üniversitemiz bünyesinde Karate-Do’yu tanıtmak, sevdirmek ve öğretmek; Karate-Do’yu anlayan ve çalışan üyeler yetiştirerek Türkiye’de ve dünyada Karate-Do’nun gelişmesine katkıda bulunmaktır.

1984 yılında kurulan ODTÜ Karate-Do Dojosu, ODTÜ Spor Kulübü’nün bir branşı olarak Ankara İl Müdürlüğü, Türkiye Karate Federasyonu (T.K.F.) ve Üniversite Sporları Federasyonu ile birlikte üyesi bulunduğu Dünya Shotokan Karate-Do Federasyonu’nun (W.S.K.F.) düzenlediği yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlere katılmakta ve bu tür faaliyetlere ev sahipliği yapmaktadır.

Dojomuz, üniversitemiz bünyesinde kurslar açmakta ve üyelerinin yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlere katılmasında destekte bulunmaktadır. Ayrıca, Üniversitemiz içinde ve dışında çeşitli gösteriler düzenleyerek Karate-Do’nun tanıtımına katkıda bulunmaktadır.

ODTÜ Karate-Do Dojosu, üyesi bulunduğu W.S.K.F.’nin düzenlediği yurtiçi ve yurtdışı seminerlere katılarak üyelerinin Karate-Do konusundaki bilgi ve anlayışlarını en üst düzeye çıkartmaya çalışmaktadır.

Topluluğumuz bünyesinde açılan kurslarda Karate-Do, bir Savunma Sanatı olarak Zen felsefesiyle birlikte Do kuralları çerçevesinde tüm yönleriyle çalışılmaktadır. Ayrıca, müsabakalara katılmak isteyen yetenekli ve hevesli üyelerini özel antrenman programı uygulayarak üst düzey yarışma performansı elde edecek şekilde müsabakalara hazırlamaktadır.

Topluluğumuz bünyesinde verilen kurslar, Üniversitemiz öğretim yılı ile uyumlu olacak şekilde kış, bahar ve yaz dönemi şeklinde açılmakta ve her kurs döneminin sonunda kuşak sınavı yapılmaktadır. Kuşak sınavının sonuçları Türkiye Karate Federasyonu’na bildirilmekte ve üyenin Federasyon Kimliğine işlenmektedir.

Topluluğumuz üyelerine Dünya Shotokan Karate-Do Federasyonu (W.S.K.F.) Üye Kimlik Kartı, Türkiye Karate Federasyonu Kimlik Kartı ve ODTÜ Spor Kulübü Sporcu Lisansı çıkartılmaktadır.